Välkommen på öppet hus den 2 oktober 2021 mellan kl 10-14. En blandning av stallvisning och små clinics om hästen och dess träning (ca 15-20 min).
Stallvisning, hästhållning med hästens behov i centrum
Hullbedömning av häst – är min häst fet, tunn eller i normalhull? Hästens hull
Kontakt och fokus – hur skapar jag en bättre kommunikation med min häst
Grundläggande arbete från marken – startar med unghästen och följer med genom hela livet med hästen och som skapar och bygger tillit och relation
Ryttarens sits – balans till häst, här finns även möjlighet att göra en förenklad sitsanalys och få ett sitsavtryck
Rida med halsring – ett roligt sätt att träna sin balans och att använda andra verktyg för kommunikationen
Töltträning, hur tränar jag min passtaktiga häst till att få en bättre tölt? Vilka verktyg behöver jag lära hästen?
Fika finns till försäljning – anmäl gärna i förväg om du kommer så vi har tillräckligt och kan coronaanpassa om det behövs, se formulär nedan.
Tag med egen stol och kläder efter väder!
Evenemanget kan ställas in med kort varsel på grund av Corona eller extremt dåligt väder, så håll dig uppdaterad.
Varmt välkomna!
På plats finns även Equippe sadlar samt Skhoop kläder


Föranmälan, ej bindande, evenemanget är gratis, fika finns till försäljning
Kommentera